Te tudsz különbséget tenni?
A száraz vs. vízhiányos bőr témaköre egy olyan szürke zóna, amiben könnyen eltévednek nemcsak a kezdő, de még a tapasztalt rutinozók is. Ez egyrészt érthető, valóban nem könnyű különbséget tenni a két fogalom között, már csak azért sem, mert a száraz- és a dehidratált bőr sok esetben közel azonos tüneteket produkál. Ha te is úgy érzed, egy kicsit elvesztél a skincare labirintusban, most kézen fogunk, és segítünk tisztázni a vízhiányos és száraz bőr közti fő különbségeket.
Röviden annyit érdemes tudnod, hogy bőrödnek az egészséges működéshez a víz-, a lipidek-és a faggyú megfelelő arányára van szüksége.
Bőrtípusodat alapvetően az határozza meg, mennyi olajat képes magától termelni.
Ha pont megfelelő mennyiséget produkál, akkor normál bőrtípusról beszélünk, ha a kelleténél kevesebbet, akkor szárazról, ha pedig stréber módjára túltermeli a faggyút, akkor egyértelműen a zsíros bőrtípusba tartozik. Gyakori kategória - főleg nők esetében - a kombinált bőrtípus, amikor a bőr a T-vonalban (áll, orr, homlok) zsíros, az orcákon viszont kifejezetten száraz.
Leegyszerűsítve a bőrtípus egy genetikailag adott tulajdonság, ami a bőr száraz-zsíros skálán való elhelyezkedését jelöli. A száraz bőr nyilvánvalóan ennek a bőrtípusskálának a legalsó fokán helyezkedik el, szarurétege lipidekben és olajban szegény, faggyútermelése pedig minimális.
Mivel bőrünk alaptulajdonságai genetikailag adottak, a tünetek nem csak az arcon, de az egész testen is megjelenhetnek, sőt a külső tényezők mint pl. hideg, a napsugárzás, dohányzás hatására akár rosszabbodhatnak is.
Azt már tudod, hogy az arcápolás alfája és omegája a megfelelő tisztítás. Ez a startkő, amiről naponta kétszer, reggel és este is érdemes elrugaszkodnod. Ha alapvetően száraz az arcbőröd, biztosan megfigyelted már, hogy a reggeli egyszerű, langyos vízzel való lemosás után gyakran kellemetlenül feszül, húzódik. Ezért tisztításnál feltétlen ajánlott olyan gyengéd, ápoló összetevőkben gazdag arctisztítót használnod, ami segít fenntartani a bőr mikrobiomjának egyensúlyát és kíméli a barrierréteget.
Szuper választás például az Arc- és sminklemosó fluid, ami egy gyengéd, a bőrhöz maximálisan kíméletes formula. ►►► |
Ami a bőr hidratálását illeti, száraz arcbőr esetén az általános hidratálókat jobb, ha elfelejted. Érdemes a fókuszt sokkal inkább emolliensekben, pl. sheavajban vagy szkvalénban, ceramidokban (bőrben természetesen is megtalálható zsírmolekulák, azaz lipidek) vagy nem zsíros hatású növényi olajokban gazdag, tápláló arckrémekre helyezned.
Lifting hatású PomPom arckrém segít újjáépíteni száraz bőröd természetes védőrétegét:
|
Az olajos arcszérumok/arcolajok igazi must have arcápolók a száraz bőr számára, már néhány csepp arcszérum biztosítja bőröd szuperintenzív hidratálását. A selymes olajokat használhatod rutinod zárófázisában, az arczseléd kiegészítéseként, de boostolhatod velük akár az arckrémedet is.
Száraz arcbőrre ezeket az olajos PomPomokat ajánljuk: |
|
A vízhiányos bőr alaptulajdonsága, hogy a száraz bőr olajdeficitjével szemben nedvességhiányban szenved. A dehidratált arcbőr esetében mindig az epidermális réteg legkülső része vízhiányos, vagyis a bőr hámrétege a megszokottnál sokkal több vizet párologtat el.
A vízhiány, vagyis dehidratáció (a mitesszerekhez, pattanásokhoz, rosaceához hasonlóan) egy bőrprobléma, amely a 4 basic bőrtípus: száraz-, normál-, kombinált- és zsíros közül bármelyikhez társulhat.
Alapszabály tehát, hogy ha egy valóban hatékony, 100%-ban testreszabott bőrápolási rutint szeretnél kialakítani, mindig figyelembe kell venned nemcsak az aktuális bőrproblémát, hanem az alap bőrtípusodat is.
Alapvető beauty tévhit, hogy a vízhiányos arcbőr oka a kevés folyadékbevitel. A tudományos álláspont szerint az elfogyasztott víz mennyisége és a vízhiányos arcbőr között nincs direkt összefüggés. Persze, az egészséged szempontjából nagyon fontos a napi 3-3,5 liter folyadékbevitel, de ha vízhiányos az arcbőröd, a hangsúlyt sokkal inkább a hámréteg helyreállítására, a bőr vízsejtjeinek közvetlen feltöltésére kell helyezned.
A vízhiányos arcbőr hidratálásában verhetetlenek a 85 %-ban vizes alapú, növényi kivonatokból és hidratáló alapanyagokból készült PomPom arczselék, amelyek rengeteg vizet juttatnak még a bőr mélyebb rétegeibe is.
![]() |
![]() |
Ha dehidratált arcbőrrel küzdesz, érdemes elsősorban olyan összetevőknek bizalmat szavaznod, amelyek benntartják a bőrben a nedvességet. Tökéletes választás például a hialuronsav, ami egy igazi V.I.P. vízmegtartó hatóanyag.
A hialuronsav mint szupermolekula képes a vízből a saját súlyának akár az ezerszeresét is megkötni. Elképesztő, de egy grammnyi hialuronsav egy liter vizet láncol magához, ami gyakorlatilag olyan, mintha egy 80 kg-os ember két kamionnyi terhet tartana a puszta kezével. Rossz hír viszont, hogy a hialuronsav bőrben lévő mennyisége hasonlóan a kollagénhez a 20-as évek közepétől megállíthatatlanul csökken, ezért már az első ráncok megjelenésétől kezdve ajánlott naponta pótolni.
Ráncmegelőzés & anti-aging célból ezeket a hialuronsavval dúsított PomPomokat érdemes használnod: |
Hasznosnak találtad? Oszd meg barátaiddal, hogy ők is el tudják olvasni!
A neved és e-mailcímed megadása után küldünk egy kuponkódot, mellyel a vásárláskor igényelheted az ajándékod!
Egy e-mail címmel csak egy ajándék igényelhető.
A böngésző ikonsora helyett használd a weboldal menüpontjait és navigációs lehetőségeit