Talán már ti is hallottatok a menstruációs ciklushoz igazodó bőrápolásról, ami szuperül képes egyensúlyba hozni a bőrképet.
Most ennek egy speciálisabb szakaszát, a PMS-t, vagyis a premenstruáció előtti kellemetlen tüneteket járjuk körül: mit is jelent ez, milyen tüneteket tapasztalhatsz, és melyik hatóanyagokat érdemes ilyenkor beépíteni a napi bőrápolási rutinodba? Lássuk!
Bár talán nem kellene a nulláról kezdenünk ciklusunk magyarázását, azért nem árthat, ha gyorsan átfutunk egy-két alapvető dolgot. (Nyugi, izgibb lesz, mint egy sima biológiaóra!) A ciklusod 4 részből áll: a menstruációs, a follikuláris, az ovulációs és a luteális szakaszból, melynek egy része a premenstruációs időszak. Mindegyik szakaszban más dolgok jellemzik a testedet, mások az igényei – ez pedig természetesen a bőröd állapotára, bőrképedre is hatással van. Ebből pedig egyenesen következik, hogy az egyes fázisoknak megfelelően érdemes rugalmasan kezelni a bőrápoló hatóanyagokat a maximális hatékonyság érdekében.
PMS-nek, azaz premenstruációs szindrómának nevezzük az olyan tünetek összességét, melyek rendszerint előre kiszámítható módon ismétlődnek és jellemzően a menstruációt 7-10 nappal megelőzően jelentkeznek, majd a vérzés kezdete után 1-2 napon belül maguktól megszűnnek. Nagyon változatos tüneteket tapasztalhatsz ilyenkor, melyek a vízvisszatartástól kezdve a mellfeszülésen, lehangoltságon, alvászavaron, szorongáson keresztül egészen a fokozott étvágyig, édesség utáni vágyig és farkaséhség-rohamokig számos formában megjelenhet.
Természetesen a fent említett tünetek mind befolyásolhatják a mindennapjaidat – ezt pedig a bőröd is hűen tükrözi – de a dolog nem csak ennyiből áll. Ebben az időszakban számos hormon dolgozik a testedben, melyeknek látható jelei vannak a bőrön. A ciklus alapvetően két hormon, az ösztrogén és a progeszteron egyensúlyán múlik. Talán innen már ki is találtad, hogy a premenstruációs szakaszban ezek aránya kiegyenlítetlen: ha a progeszteronból kevesebb van a kelleténél, netán az ösztrogénből több van a progeszteronhoz képest – ezt a PMS legváltozatosabb formáiban éljük meg.
Bőr zsírosodása
Mivel ebben az időszakban folyamatosan fokozódik a bőr faggyútermelése, ezért akkor is kellemetlen csillogást tapasztalhatsz, ha normális esetben nem a zsíros bőrtípusúak táborát erősíted.
Pattanások, mitesszerek & aknék
A fenti okból kifolyólag a pórusok extrém gyorsan képesek eltömődni – ez pedig egyenes út a mitesszerek és pattanások kialakulásához.
Érzékeny bőr
A testedben végbemenő hormonális változások miatt a bőr extrém érzékennyé válik. Nem csak a kipirosodás fenyeget ilyenkor, hanem egy-egy kinyomott pattanás után könnyen megmaradhat a heg is.
Egyenetlen bőrfelszín
Igen, sajnos a legsimább, kiegyenlített bőrtextúrát nem ilyenkor kell elvárni a tükörbe pillantva.
El is érkeztünk cikkünk lényegéhez, de mielőtt számos tippel és hatóanyaggal ismertetnénk meg, szeretnénk biztatni rá, hogy ne csak a PMS alatt, hanem a ciklusod összes többi időszakában is figyeld árgus szemekkel a bőrödet: hidd el, megmutatja ő, hogy mire van éppen szüksége!
Legyen rendszeres alaprutinod!
Igen, rendszeres, egyszerű és hatékony. Ha már kulcsszavakat emlegetünk: tisztítás, hidratálás, fényvédelem. Pont.
Használj gyengéd termékeket!
Ilyenkor a szokásosnál érzékenyebb, vékonyabb a bőr, így meghálálja a gyengéd törődést.
Hámlassz AHA-savakkal!
A felesleges faggyút és az elhalt hámsejteket szuperül eltávolítják a gyengéd AHA-s termékek, ráadásul a bőr egyenetlenségein is segíthetsz vele.
Niacinamide-ot minden mennyiségben!
Nem csak a pórusok működését, ezáltal pedig a faggyútermelést szabályozza, hanem a pattanások & mitesszerek számát is mérsékeli.
Chill in mask.
Dobd fel a kedvenc agyagmaszkodat, és élvezd, hogy a pórusok felesleges olajtermelésével nem neked kell megküzdened.
Hidratálj!
Ugye azzal tisztában vagyunk, hogy a zsíros bőr nem azt jelenti, hogy nincs szüksége hidratálásra?
Lektorálta:
Romhány-Kormos Viktória
www.hormonpont.hu
30 napos pénzvisszafizetési garancia
Próbáld ki termékeinket, ha nem vagy elégedett 30 napon belül visszaküldheted nekünk.
Bővebben
A böngésző ikonsora helyett használd a weboldal menüpontjait és navigációs lehetőségeit